آنالیز مطالب

تعامل با مخاطب و گوش دادن به نظرات
اکتبر 21, 2023
تکنیک های بازاریابی شبکه های اجتماعی در تبلیغات
اکتبر 22, 2023

از جمله اصول بازاریابی شبکه های اجتماعی باید به آنالیز عملکرد مطالب منتشر شده اشاره کرد. در حقیقت، با انتشار مطالب و تعامل با مخاطب باید ببینید که بازاریابی شبکه های اجتماعی برای شما چه میزان موفقیت به همراه داشته است. باید بررسی کنید که بازدیدهای شما نسبت به ماه گذشته چه تغییری داشته‌اند یا اینکه چه میزان به مطالب شما ارجاع شده است. همچنین باید میزان استفاده از هشتگ برند خود را در میان سایر مطالب شبکه‌های اجتماعی بررسی کنید.

پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی خود دارای ابزارهایی برای این کار هستند که برخی از آن‌ها را در این بخش بررسی می‌کنیم. اما در ادامه به دو ابزار آنالیز اشاره خواهیم کرد که به طور مستقل در بازاریابی شبکه های اجتماعی بکار گرفته می‌شوند.

 

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

 

 

 

Hootsuite

«Hootsute» ترکیبی از ابزارهای مختلف برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی، گوش دادن به مخاطب، انتشار مطالب و آنالیز آن‌ها است. به کمک این ابزار متوجه خواهید شد که چه نوع محتوایی باید به مخاطب ارائه کنید و کدامیک از محتوای تولیدی شما عملکرد بهتری دارند. علاوه بر این می‌توانید تاثیر تبلیغات خود را نیز بررسی و تیم شبکه‌های اجتماعی خود را مدیریت کنید. در زیر به سه ویژگی مهم این ابزار اشاره شده است:

  • امکان گزارش‌گیری به کمک بیش از ۲۰۰ مقیاس مختلف و تهیه خروجی در فرمت‌های «PDF»، اکسل و پاورپوینت.
  • رصد تیم پشتیبانی و پاسخ‌های آن‌ها در فیسبوک و توییتر
  • رصد «اشاره‌ها» (Mentions) به کمک ابزارهای مختلف

تمامی ویژگی‌های ذکر شده در این نرم‌افزار به مدت ۳۰ روز به رایگان در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

وب‌سایت ارائه دهنده این خدمات: «+»

 

گوگل آنالیتیکس

با وجود این‌که گوگل آنالیتیکس به منظور آنالیز ترافیک وب‌سایت ساخته شده است اما ابزار مناسبی برای بررسی تاثیر شبکه‌های اجتماعی به عنوان منبعی از ترافیک وب‌سایت نیز به شمار می‌آید. به مسیر «Acquisition > Social > Overview» بروید و در این بخش می‌توانید ببینید که چه تعداد بازدید از هر شبکه‌ اجتماعی داشته‌اید. برخی از ویژگی‌های این ابزار در ادامه آورده شده است.

  • پیدا کردن شبکه‌های اجتماعی که در آن،‌ مردم مختلف با محتوای شما ارتباط برقرار می‌کنند.
  • سنجش ارزش رسانه اجتماعی به عنوان یک مسیر بازاریابی از طریق اندازه‌گیری میزان «تبدیلات» (Conversions) و تراکنش‌های مالی
  • مشاهده نحوه گشت و گذار در سایت توسط افرادی که از طریق رسانه‌های اجتماعی به سایت شما راه پیدا کرده‌اند.
  • رایگان بودن خدمات

 

 

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

 

 

 

ابزارهای درونی شبکه های اجتماعی برای رصد مطالب

همانطور که گفته شد، تمامی شبکه‌های اجتماعی مهم یک بخش جداگانه برای رصد و آنالیز مطالب دارند که دیدگاهی کلی از نحوه فعالیت کاربران در شبکه‌های اجتماعی را برای شما فراهم می‌کنند. در ادامه برخی از این ابزارهای داخلی را معرفی می‌کنیم.

 

Instagram Insight

ابزار داخلی آنالیز مطالب در اینستگرام،‌ «Instagram Insight» است اگر یک حساب کاربری «Business» داشته باشید به این ابزار دسترسی خواهید داشت. داده‌های ارزشمندی در خصوص پست‌ها، استوری‌ها و تبلیغات شما در صفحه اینستاگرام در اختیارتان قرار می‌گیرد.

برای دسترسی به این ابزار ابتدا باید حساب کاربری خود را به یک حساب «Business» تبدیل کنید. این کار به سرعت و رایگان انجام می‌شود. سپس به صفحه پروفایل خود بروید و از منو بالا و سمت راست، «Insight» را انتخاب کنید. در قسمت «Audience»، مقدار متوسط زمان و همچنین ساعات آنلاین بودن دنبال‌کنندگان خود را پیدا می‌کنید که می‌توانید از آن برای پیدا کردن بهترین زمان انتشار پست در اینستاگرام استفاده کنید.

 

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

 

 

Twitter Analytics

توییتر خلاصه‌ای ۲۸ روزه از عملکرد، بازدید از پروفایل، رشد دنبال‌کنندگان و میزان «اثرگذاری» (Impression) مطالب شما به همراه میزان تعامل همچون ریتوییت‌ها و «Mentions» و کلیک‌ها ارائه می‌کند. به راحتی می‌توانید از تمامی این داده‌ها خروجی تهیه و گزارش‌های مناسبی برای خود سازمان‌دهی کنید.

 

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی

 

 

LinkedIn Analytics

اگر صفحه لینکدین شما به کسب‌وکارتان اختصاص داشته باشد این امکان را خواهید داشت که میزان تعامل مخاطبین را با مطالب پست شده را بسنجید. برای دسترسی به این بخش نیز کافی است به صفحه کاربری خود در لینکدین وارد شوید و با کلیک بر روی تب «Analytics» گزینه‌های مختلفی را از جمله «Updates» و «Followers» و «Visitors» خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

با ما در واتسپ در ارتباط باشید