همه چیز در مورد گل مینا

سامانه پیامکی یا پنل پیامکی چیست؟
اکتبر 4, 2023
گل رز جاودان چیست؟
اکتبر 4, 2023

همه چیز در مورد گل مینا

مینا گلی است یک ساله و معمولا در زمین کاشته می شود. گل مینا گیاهی گلدار در خانواده آفتابگردان ها Asteraceae یا کاسنی ها. بومی مناطق آمریکایی که در حال حاضر در کل دنیا پراکنده هستند. این رده از گلها بسیار زیبا و متنوع و گونه های مختلف با رنگ های بی شماری دارند. گل مینای چمنی (bellis perennis) یکی از معروفترین این گونه ها می باشد. این گل دارای خاصیت دارویی می باشد و در طب سنتی استفاده فراوان دارد.

 

مشخصات ظاهری گل مینا:

گل مینا، گل های کوچکی است که دارای رنگ های مختلفی می باشد. این گل های زیبا از اوایل بهار ظاهر می شوند و تا فصل پاییز شاداب می مانند. اگر بتوانید به خوبی از این گل ها مراقبت کنید می توانید تا چند ماه زیبایی این گل ها را داشته باشید.

منشاء اصلی این گیاه اروپا و آسیای شرقی می باشد. این گل در ایران هم به طور وحشی در قسمت های غربی مخصوصا در بروجرد، کرند غرب، ماهی دشت و صحنه دیده می شود و در اغلب مناطق کشور کاشته می شود

این گل چند ساله و علفی است و از خانواده پاناسه آ و از تیره مینا می باشد و گاهی به آن گل های ستاره ای می گویند. این گل را در شمال ایران زیاد می توان دید. برگ های این گل پهن و بیضی شکل است و از قسمت یقه گیاه به طور چتری بیرون می آید. از وسط برگ ها ساقه ای بیرون می آید که به یک گل و یا یک طبق گل منتهی می شود. در قسمت وسط گل ها لوله ای زرد رنگ و در اطراف آن حالت سفیدی و گاها صورتی و قرمز وجود دارد.

این گل ها را می توانید هم در گلدان و هم در باغ و باغچه داشته باشید. به شرطی که بتوانید از آن ها در برابر حشرات و بیماری ها مراقبت کنید. گل مینا کوتاه قد است و بلندی آن تقریبا 5 تا 20 سانتی متر است.

نکته ای را که در مورد این گل باید توجه داشته باشید این است که هر زمان که هوا طوفانی و نا مساعد بشود این گل ها جمع می شوند و هر زمان که هوا خوب باشد این گل ها باز هستند.

گل های مینا در مراتع و چمنزار رویش می کنند و در ارتفاعات 2000 متری کوهستان تا هوای 6- درجه را تحمل می کنند. بهترین دما برای این گل 21 تا 22 درجه سانتیگراد می باشد، ولی دمای 10 درجه برای رشد و نمو بهترین شرایط را دارد. توجه داشته باشید که در معرض بادهای شدید، سرد و خشک قرار نگیرد. این گل زیبا علاوه بر جنبه زینتی و زیبایی که دارد، در طب سنتی و صنعت داروسازی هم کاربرد دارد.

 

گل مینا - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

 

انواع گل مینا

گل مینا هم مانند دیگر گل ها دارای انواع مختلف از نظر رنگ و شکل دارد، ولی شرایط نگهداری از این گل ها برای انواع آن تقریبا یکسان می باشد. نوع اصلی این گل مینای چوبی می باشد و دیگر انواع این گل به شرح ذیل می باشد:

 

مینای آفریقایی

این گل با نام های دیگری چون استئوسپرموم، داوودی آفریقایی و مینای رنگارنگ هم شناخته شده است. از این نوع مینای آفریقایی تا الان 50 مدل شناخته شده است که 35 نوع آن مربوط به آفریقا و مناطق بومی آن می باشد. این نوع در محل اولیه خودش کمتر مورد توجه می باشد و از آن در ایالات متحده (کالیفرنیا ) و استرالیا کاشت می شود. مینای آفریقایی به انواع شرایط آب و هوایی سازگار می باشد. این گل دارای رنگ های کرم، سفید تا صورتی، بنفش تا قرمز می باشد. این گل در برابر خشکی مقاوم است و نیاز آبیاری آن کم می باشد.

 

همه چیز درباره روش نگهداری مینای آفریقایی | گُل‌سِتان

 

مینای ستاره ای

مینای ستاره ای حدودا 180 گونه دارد و بومی آسیا و اروپا می باشد. گل های آن در تابستان و پاییز شکوفا می شوند و منظرع زیبایی به باغچه و محل زندگی شما می دهد. این گل ها دارای رنگ های سفید، صورتی، بنفش و سوسنی می باشند، ولی رنگ بنفش و سوسنی آن بیشتر از رنگ های دیگر وجود دارد.

 

گل مینا یا گل ستاره ای | همراه بازار کشاورزی ثمر

 

مینای چمنی

این نوع از مینا به نور خورشید نیاز دارد و می توان آن را در منزل، پشت پنجره نگهداری کرد. ولی دقت داشته باشید که آفتاب شدید به صورت مستقیم این نوع را از بین می برد. در واقع این نوع از مینا سرما را به گرما ترجیح می دهد و در شهر های برفی هم شما می توانید این نوع را داشته باشید. مینای چمنی شامل مینای چمنی دسته بلند و پرپر و مینای چمنی پاکوتاه قرمز و سفید می باشد.

 

معرفی و مشخصات گل مینا چمنی bellis perennis - مجله آنلاین بذرکو

 

مینای شترمرغی

این نوع از مینا دارای گل های بسیار زیبا و درشتی به رنگ های قرمز، صورتی، بنفش، آبی، سفید و شیری می باشد. ارتفاع آن حدود 70 سانتی متر است و می توان به عنوان شاخه گل بریده شده از زیبایی آن لذت برد. زمان کاشتن این نوع از مینا بهار و تابستان می باشد.

بذر گل مینا پابلند پرپر تک رنگ بنفش (شاخه بریده) F1 و F2

 

شرایط نگهداری از گل مینا

مکان هایی که دارای آفتاب کافی می باشند، یعنی تقریبا چهار ساعت نور خورشید داشته باشند، بهترین مکان برای نگهداری از گل مینای چوبی می باشد. این گیاه در صبح ها و عصرها به نور کافی احتیاج دارد، ولی نباید آفتاب وسط روز به این گیاه مستقیما بتابد زیرا گل ها نمی توانند از خود در برابر این نور مقاومت کنند و عمر آن ها کوتاه می شود. انواع دیگر گل مینا را می توانید در محلی قرار بدهید که نور جانبی به آن بتابد.

گل مینا شرایط تحمل خشکی خاک را ندارد و خاک این گیاه باید همیشه تازه و مرطوب باشد. اگر گل مینا در باغچه منزل دارید، توجه داشته باشید که در فصل تابستان به صورت منظم آن را آبیاری کنید. در آبیاری توجه کنید که برگ گل ها بیش از حد خیس نشوند.

برای کاشت گل مینای چوبی به خاک غنی نیاز است و اگر قصد دارید که این گل را در باغچه بکارید باید توجه داشته باشید که خاک باغچه غنی باشد و یا اگر غنی از مواد مغذی نباشد به آن کود کافی بدهید، بعد گل مینای خود را کاشت کنید. برای تحریک رشد و نمو بهتر و شکوفه های بیشتر، در هر سال به این گل ها کود بدهید. زیرا کود سالانه به رشد بهتر این گل کمک بسیاری می کند. خیلی بهتر است که از کود کمپوست در کنار ریشه استفاده کنید.

بهترین خاک برای کاشت گل مینا خاک لومی می باشد، و از خاک های سبک غنی شده از کودهای آلی برای کاشت این گل در گلدان استفاده کنید.

 

هرس گل مینا

گیاهان برای رشد بهتر نیاز به هرس دارند. برای انجام هرس گل مینا توجه داشته باشید که مراقب قسمت های قرمز سرگل های این گیاه باشید و با دقت آن را از ساقه و گل جدا کنید. بریدن و جدا کردن این قسمت باعث رویش گل های جدید می شود. بهترین زمان برای هرس این گل ها اواخر پاییز و یا اوایل بهار می باشد.

همه شاخه ها و برگ های این گل تا هر زمان که خود گیاه سالم باشد، رشد و نمو می کند. به این نکته توجه داشته باشید که در فصل زمستان بعد از ریختن برگ ها، این گل را هرس کنید تا در سال های بعدی کیفیت و شادابی خود را حفظ کند.

 

بهترین زمان برای کاشت گل مینا

بهترین زمان برای کاشت گل مینا اواخر فصل زمستان و یا اوایل بهار و یا اینکه اوایل پاییز می باشد و بهترین روش برای کاشت این گل از راه بذر می باشد. دقت داشته باشید که بذر ها را در عمق 3 سانتی متری از خاک بکارید و این بذرکاشته شده در گلدان، حدود 4 ساعت در طی روز در برابر نور خورشید قرار بدهید.

این گل زیبا از گیاهانی می باشد که حدودا سه تا چهار سال بعد از کاشت اولیه گل می دهند. برای کاشت این بذرها در باغچه توجه به فاصله 30 سانتی متری هر بذر داشته باشید، با گذاشتن این فاصله در بین بذرها باعث می شود که هوا در بین آن ها به خوبی رفت و آمد داشته باشد و این جریان هوا باعث می شود که خطر ابتلا به بیماری ها و عفونت های حشره ای کاهش پیدا کند.

بعد از کاشت بذر این گل، خاک را به صورت کامل آبیاری کنید و گلدان خود را جلوی نور مستقیم خورشید قرار دهید. حدود 4 ساعت نور خورشید را نیاز دارد. گلدان های کاشته شده را دو تا سه بار در هفته آبیاری کنید. دقت داشته باشید که قبل از هر آبیاری خاک گیاه خشک باشد. اگر تمام مراحل کاشت بذر را به درستی انجام دهید حدود 5 تا 20 روز بعد از کاشت گیاه شما سبز می شود.

کشت بذر گل مینا یکی در مهرماه (در شاسی یا هوای آزاد پای دیوار رو به جنوب که کاملا آفتاب بگیرد). یکی دیگر از روش ها هم فروردین در هوای آزاد در بستر کشت می شود که به محض جوانه زدن در محل های مخصوص می کارند (نشاء مهر ماه را بایستی فروردین جابه جا کرد و نشاء فروردین را خرداد مواقع عصر که هوا خنک باشد می توان کاشت) یا فروردین به طور ثابت در محل های منظور می توان کاشت.

بذر گل مینا از ته مانده گل های رسیده به دست می آید. بدین طریق که گل های کاملا رسیده را چیده پس از چند روز که در مجاورت هوا و آفتاب قرار داده شد گل ها را با دست له می کنند بذر ها از ته گل جدا می شود آن وقت بذر را در کیسه ای می ریزند و در محل تاریک و خشک نگهداری می نمایند.

تکثیر گل مینا

این گل های زیبا به راحتی تکثیر می شوند. هر دو یا چهار سال یک بار می توانید این گیاه را تکثیر کنید. برای این کار باید شاخه را جدا کنید و در یک مکان دیگر قرار دهید. با این کار گیاه مجددا رشد می کند و گل می دهد.

قد گل مینا به نیم متر می رسد. این گل به رنگ های سفید، صورتی، قرمز، آبی، بنفش، زرد می باشد. موقع گل آن از اواخر مرداد تا آبان ماه است.

تکثیر گل مینا از راه تقسیم ساقه

این گل را با قلمه زدن می توان به راحتی تکثیر کرد. هر دو و یا چهار سال یکبار می توانید از این گیاه دو و یا چند تا قلمه بزنید. دقت داشته باشید برای تکثیر گیاه برش را از ریشه و با یک چاقوی تیز و تمیز شده و ضدعفونی شده انجام بدهید. زمان مناسب برای قلمه زدن این گیاه در اواخر پاییز و یا ابتدای بهار می باشد.

بعد از برش شاخه جدا شده را در یک گلدان جدید و با یک خاک باغچه معمولی قرار بدهید، فقط لازم است که کمی شن به آن اضافه کنید. دقت داشته باشید که رطوبت خیلی بالا ریشه گیاه را تحریک می کند و این باعث می شود که رطوبت محیطش را بالا می برد.

 

تکثیر از راه قلمه

روش دیگر برای تکثیر کردن این گیاه قلمه زدن از طریق جوانه می باشد. برای این کار ابتدا یک جوانه را از گیاه مادر جدا کنید و اندازه آن تقریبا باید 10 سانتی متر باشد. بعد این جوانه را در گلدانی که در آن خاک کمپوست دارد بگذارید و دقت به حفظ رطوبت گیاه داشته باشید.

 

تکثیر از راه بذر

یکی دیگر از راه های تکثیر این گیاه از طریق بذر این گل ها می باشد. در این روش بذر ها کاشته می شوند و بعد از مدتی جوانه می زنند.

 

بیماری های گل مینا

رایج ترین بیماری که ممکن است این گل را دچار کند پژمرده شدن می باشد. علائمی دیگری هم وجود دارد که باعث می شود این گل ها از بین بروند که این علائم به شرح ذیل می باشد:

  • به صورت خیلی ناگهانی برگ ها آویزان و خشک می شوند و در نهایت می میرند. این مشکل به آبیاری گیاه هم ربطی ندارد.
  • گیاه از سبزی به رنگ قهوه ای تبدیل می شوند.
  • خط های قرمز رنگی بر روی گیاه مشاهده می شود. دلیل آن هم وجود قارچ ورتی کولیوم می باشد و این قارچ باعث می شود که آب از گیاه عبور نکند. بهترین روش برای جلوگیری از گرفتار شدن گیاه به این بیماری استفاده از خاک استریل شده می باشد و هر چند سال یک بار مکان این گل را عوض کنید.
  • کپک پودری از دیگر بیماری ها می باشد که مراقبت کم و رطوبت کم باعث بروز این مشکل می شود. در این بیماری نقاط سفید و طوسی رنگ در برگ، ساقه، گل و شکوفه ها به وجود می آید و در نهایت قهوه ای رنگ می شود و می ریزند. رشد گیاه کمتر و کمتر می شود و در نهایت رشد آن متوقف می شود.

برای جلوگیری از این بیماری هیچ گاه برگ های این گیاه نباید در آبیاری خیس بشوند و دیگر اینکه بیش از اندازه به این گیاه کود ندهید.

  • حشرات موذی که همان شته ها می باشند دیگر بیماری هستند که این گیاه را گرفتار می کند. برای از بین بردن این حشرات از روی گیاه، با اسپری ضد حشره گیاه را شستشو بدهید. هر زمان که چیزی روی گیاه مشاهده نکردید گیاه شما درمان شده است.
  • گل مینا به شته ها، کنه، حلزون و نماتتد بسیار حساس می باشد و در صورت مشاهده باید سریعا برای درمان گیاه اقدامات لازم را انجام دهید.

برای داشتن گل های زیبا و شادتاب باید به تمام نکات گفته شده توجه داشته باشید، تا بتوانید از زیبایی این گل های رنگارنگ لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

با ما در واتسپ در ارتباط باشید