چاپ چیست؟

مزایا و معایب انواع چاپ
اکتبر 23, 2023
انواع بسته بندی دارو
اکتبر 24, 2023

چاپ چیست؟

چاپ یکی از اختراعات مهم بشر در طول تاریخ است که انقلابی بزرگ در نحوه ثبت رویدادهای تاریخی و شکل گیری تمدن‌های مختلف به وجود آورد. روش‌ها و انواع چاپ از گذشته تا به امروز دستخوش تغییرات بسیاری قرار گرفته‌اند و این صنعت روز به روز در حال پیشرفت و توسعه است. از انواع چاپ در صنایع و حوزه‌های مختلفی همچون چاپ کتاب، بروشور، بنرهای تبلیغاتی، بسته بندی، وسایل نقلیه، پوشاک، پلاستیک جات و غیره استفاده می‌شود.

صنعت چاپ دیگر مانند زمان‌های قدیم تنها به انتقال طرح بر روی کاغذ محدود نمی‌شود و در حال حاضر متریال مورد استفاده در آن تنوع بالایی دارد و تقریبا بر روی هر سطحی قابل اجرا است. از این رو آشنایی با انواع روش های چاپ و کارکرد آنها از اهمیت بالایی برخوردار است و کسانی که به نوعی با چاپ سر و کار دارند باید این روش‌ها را به خوبی بشناسند.در ادامه این مقاله شما را با ماهیت چاپ و انواع مختلف آن آشنا خواهیم کرده و به طور مفصل به بررسی هریک از آن‌ها می‌پردازیم. بنابراین اگر قصد چاپ محصولات و خدمات خود را دارید و اطللاعات محدودی در این خصوص دارید، این مطلب از مجتمع چاپ  اندیشه برتر را از دست ندهید.

 آشنایی با 8 روش رایج و متداول در چاپ

 

 

چاپ چیست؟

واژه چاپ در در لغت به معنای نقش، اثر، مُهر و نشان بوده و به طور کلی به فشردن یک سطح بر روی سطحی دیگر اشاره دارد. ابداع چاپ به قرون وسطی بازمی‌گردد و بر اساس منابع تاریخی، مبدا پیدایش آن نیز کشور چین بوده و بعدها به جوامع اروپایی راه پیدا کرده است. واژه چاپ در لغت نامه دهخدا اینگونه تعریف شده است: «عملی که بواسطه آن می‌توان از روی یک نوشته چند نسخه شبیه به هم را تهیه کرد». این تعریف به صنعت چاپ قدیمی اشاره دارد و مفهوم اولیه چاپ را بیان می‌کند. صنعت چاپ در معنا و کارکرد امروزی و نوین خود به معنای بازتولید متون و تصاویر بر روی انواع سطوح است که با استفاده از دستگاه‌‌ها و قالب‌های مختلف انجام می‌شود.

صنعت چاپ امروزی دیگر محدود به استفاده از کاغذ نیست و انتقال طرح‌ها اکنون بر روی انواع سطوح همچون پارچه، شیشه، نایلون، چوب، فلز وغیره امکان پذیر است. بنابراین صنعت چاپ نوین بسیار متنوع است و تمامی کسب و کارهای موفق از انواع روش‌های چاپ برای بازاریابی، تبلیغات و بسته‌بندی محصولات خود استفاده می‌کنند.

 

عوامل تعیین کننده قیمت چاپ

قیمت چاپ بستگی به عوامل مختلفی دارد. در ادامه برخی از این عوامل را بررسی می کنیم:

1- نوع چاپ: نوع چاپ از عوامل اصلی تعیین کننده قیمت است. چاپ دیجیتال و چاپ آفست دو نوع چاپ اصلی هستند که هر کدام قیمت متفاوتی دارند. چاپ آفست برای تیراژهای بالا مقرون به صرفه تر است در حالی که چاپ دیجیتال برای تیراژهای کمتر مناسب است.

2- نوع کاغذ: نوع کاغذ مورد استفاده نیز بر روی قیمت چاپ تاثیرگذار است. کاغذ با کیفیت بالا معمولاً هزینه بیشتری دارد.

3- تعداد رنگ ها: تعداد رنگ های مورد استفاده در چاپ نیز بر روی قیمت تاثیرگذار است. چاپ با رنگ های بیشتر هزینه بیشتری دارد.

4- اندازه: اندازه محصول چاپی نیز بر روی قیمت تاثیرگذار است. اندازه بزرگتر هزینه بیشتری دارد.

5- تعداد: تعداد کل محصولات چاپی که می خواهید درخواست کنید نیز بر روی قیمت تاثیرگذار است. تیراژ بیشتر هزینه کمتری دارد.

6- زمان تحویل: در صورتی که به چاپچی ها نیاز دارید که محصول شما را با توجه به زمان تحویل شما بهترین کار کنند، احتمالاً باید بیشتر پرداخت کنید.

7- نوع چاپگر: در صورتی که چاپ از چاپگرهای پیشرفته‌تر و با کیفیت بالاتری انجام شود، هزینه بیشتری نیز دارد.

8- امکانات اضافی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

با ما در واتسپ در ارتباط باشید