گالری محصولات

گالری محصولات حریرترمه آریا
گاهی به دستمال کاغذی نگاه کن!

بابک فرخ ناز از فعالان بازار دستمال کاغذی، درباره روش تشخیص دستمال کاغذی مرغوب از انواع نامرغوب می‌گوید: «دستمال کاغذی مرغوب و مناسب باید بعد از خیس شدن، ریز و پودر نشود و بعد از چند دقیقه به حالت اولیه خود برگردد، از الیاف سلولزی به رنگ سفید و رنگی و فاقد لکه و بوی نامطبوع باشد».

دستمال کاغذی خوب «کرپ» است یعنی چین‌خوردگی‌هایی در سطح آن ایجاد شده است که هنگام تولید آن برای افزایش سطح تماس و در نتیجه بالا بردن میزان سرعت جذب آب ایجاد می‌شود. فرخ ناز در ادامه گفته‌هایش می‌افزاید: «در بسته‌بندی‌های استاندارد، با کشیدن یک برگ دستمال کاغذی، تمام برگ‌های آن به بیرون نمی‌ریزد و دارای استحکام کافی هستند و در حمل و نقل نیز شکل ظاهری خود را از دست نمی‌دهند». هنگامی که دستمال کاغذی را در مقابل نور می‌گیرید، پراکندگی الیاف به طور یکنواخت دیده می‌شود. رنگ به کار رفته در ساخت دستمال کاغذی باید از رنگ‌های مجاز باشد و با رنگ بسته محتوی دستمال کاغذی هم رنگ و متناسب باشد. دستمال کاغذی نباید فاقد لکه و بوی نامطبوع وجود داشته باشد و الیاف کلوخه شده، پرز که همان الیاف خرد شده است و سایر اجسام خارجی روی آن دیده نشود.

مرغوب‌ها و نامرغوب‌ها

برخی از مارک‌های دستمال کاغذی شناخته شده و قدیمی هستند و جواب خود را پس داده‌اند ولی دستمال کاغذی‌ها غیراستاندارد هم در بازار کم نیستند که وزارت بهداشت هر از چندگاهی نام انواع غیراستاندارد را در اطلاعیه‌های خود اعلام می‌کند.

بابک فرخ ناز می‌گوید: «دستمال کاغذی استاندارد یعنی دستمالی که در تعداد برگ و اندازه و ابعاد با آنچه روی جعبه نوشته شده است، مطابق باشد و نیز الیاف آن برای استفاده وتولید، الیاف مرغوبی باشد».

وی خاطرنشان می‌کند، «جنس نامرغوب یعنی جنسی که فاقد استاندارد باشد و در کیفیت مواد اولیه و الیاف استفاده شده تقلب صورت گیرد.»

اخیراً دستمال کاغذی‌های فله‌ای با نشان دستمال کاغذی‌های شناخته شده به بازار آمده است که در ساخت آن از الیاف نامرغوب یا از اضافات و ضایعات دستمال‌های دیگر استفاده شده است. فراموش نکنید دستمال کاغذی‌های مرغوب الزاماً دستمال کاغذی‌هایی قیمت بالایی نیستند بلکه باید جنس موردنظر از نشان استاندارد داشته باشد. تقلب در تولید دستمال کاغذی غالباً در چگونگی بسته‌بندی این کالا انجام می‌گیرد، به این شکل که روی جعبه دستمال کاغذی نوشته شده ??? برگ دولا در حالی که درون جعبه ??? برگ دولا یا حتی کمتر از این تعداد قرار داده شده است. برخی از افراد هم با جعل نام، به همین شکل کم‌فروشی می‌کنند.

یک جعبه استاندارد

کارشناسان، استانداردهای خاصی را برای بسته‌بندی دستمال‌های کاغذی در نظر دارند که کارخانجات تولید دستمال کاغذی باید آن را رعایت کنند و شما به‌عنوان مصرف‌کننده با توجه به این معیارها، می‌توانید بهترین و بهداشتی‌ترین خرید را داشته باشید: اگر دستمال کاغذی جیبی می‌خرید باید تعداد آن ?? عدد باشد، اگر جعبه‌ای است باید ??? یا ??? یا ??? عدد برگ دولا و یا چندلا داخل آن وجود داشته و با عدد روی جعبه مطابقت داشته باشد، جعبه و بسته دستمال کاغذی باید استحکام کافی داشته باشد و طی مراحل حمل و نقل شکل ظاهری‌اش را حفظ کند، ورق‌های یک بسته در ابعاد یکسان باشند و تعداد ورق‌ها کمتر از تعداد درج شده روی جعبه نباشد.

بالاترین رتبه در منطقه

براساس گزارشات برخی از کارشناسان مسایل بهداشتی‌، ایرانیان در مصرف دستمال کاغذی بالاترین رتبه را در مقایسه با کشورهای منطقه دارند، ولی به طور کلی سرانه مصرف کاغذهای بهداشتی‌ در ایران بسیار کمتر از کشورهای توسعه یافته و پیشرفته است. در حال حاضر سرانه مصرف کاغذهای بهداشتی‌ در ایران ??? گرم و این سرانه در کشورهای پیشرفته بین ?? تا ?? کیلوگرم است. واردات دستمال کاغذی در دو صورت مواد اولیه و تیشو صورت می‌گیرد که عمدتاً از اندونزی و مصر است و واردات دستمال کاغذی به صورت بسته‌بندی بسیار ناچیز است و عمدتاً به صورت دستمال سفره‌های چینی است.

دستمال دلسی دوقلو

با ما در واتسپ در ارتباط باشید